Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
43.36 GBP
52.64 EUR
01-04-2026 12:27:42
45.99 GBP
52.64 EUR
01-04-2026 08:03:33
52.64 GBP
52.64 EUR
31-03-2026 19:52:08
| 2.4 ghz | Yes |
|---|---|
| 5 ghz | No |
| AC adapter included | Yes |
| Advanced functions | See Overview |
| Antenna | 2x Internal |
| Antenna gain level maximum | 4 dBi |
| Antenna type | Internal |
| Bands | N/A |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Colour | White |
| Depth | 189.4 mm |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Firewall | No |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Height | 29.5 mm |
| LAN Ports | 1 x RJ-45 |
| LAN Ports Speed | 10/100 |
| LED indicators | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Minimum system requirements | Microsoft Windows 10/8/7/Vista/XP |
| Mounting kit | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Output current | 0.6 A |
| Output voltage | 9 V |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Power consumption | 2.8 W |
| Protection | 15KV ESD Protection6000V Lightning Protection |
| Rate limiting | Yes |
| Reception sensitivity | See manufacturers link (next to product images) |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| Reset button | Yes |
| RF Network Standard | 802.11b/g/n |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,152-bit WEP,HTTPS,SNMP,SSH,WPA,WPA-PSK,WPA2-Enterprise,WPA2-PSK |
| Security Protocols | WEP (128 bit) WEP (152 bit) WEP (64 bit) WPA WPA-PSK WPA2 WPA2-PSK |
| Software Included | Auranet Controller Software |
| Specification | No |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Transmit power | 20 dBm |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45), Wi-Fi |
| Web-based management | Yes |
| Width | 172.3 mm |
| Wireless Band | Single Band |
| Wireless modes | Range Extender/Access Point |
| Wireless range | System-level optimizations for more than 15km |
| Wireless Transmitter Power | 2x 3dBi Omni |
