Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
137.16 GBP
142.68
31-03-2026 23:39:58
137.99 GBP
142.68
31-03-2026 22:32:44
138.26 GBP
142.68
01-04-2026 02:39:36
141.49 GBP
142.68
31-03-2026 22:46:43
142.68 GBP
142.68
31-03-2026 19:51:02
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
|---|---|
| AC input frequency | 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Access Control List ACL | Yes |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 1000 Base |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Colour | Black |
| Connectivity | Wired |
| DMZ support | Yes |
| DSL WAN | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 4 |
| Firewall security | SPI |
| Flash memory | 132 MB |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| In stock | Y |
| Installed SFP modules quantity | 1 |
| Internal memory | 512 MB |
| Internal memory type | DRAM |
| LED indicators | Activity, Link, Power, System, WAN |
| Networking standards | IEEE 802.1Q,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Package type | Retail |
| Security | SPI FirewallVPN PassthroughFTP/H.323/PPTP/SIP/IPsec ALGDoS Defence, Ping of DeathLocal Management |
| Security algorithms | 3DES,128-bit AES,192-bit AES,256-bit AES,DES,IPSEC,MD5,SHA-1,SNMP,SNMPv2,SNMPv3 |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Supported network protocols | TCP/IP, DHCP, ICMP, NAT, PPPoE, SNTP, HTTP, DNS, IPsec, PPTP, L2TP |
| Type | VPN Router |
