Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 10g support | No |
|---|---|
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| ARP inspection | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication,Port-based authentication |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Broadcast storm control | Yes |
| Cables included | AC |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista or Windows 7/8, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux. |
| Depth | 180 mm |
| DHCP features | DHCPv6 client,DHCP snooping,DHCP relay,DHCP client |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Flow control support | Yes |
| Form Factor | 1U |
| Forwarding Rate | 26.8 Mpps |
| Height | 44 mm |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| MAC address table | 8000 entries |
| Management protocols | SNMP v1/v2c/v3 |
| MIB support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Power supply included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Security algorithms | SSH,SSL/TLS |
| Spanning Tree Protocol | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| Switch layer | L2/L3/L4 |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| System event log | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN,Protocol-based VLAN,MAC address-based VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Width | 440 mm |
