Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
15.19 GBP
15.19 GBP
01-10-2024 20:24:24
| 10g support | No |
|---|---|
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Colour | White |
| DC input voltage | 5 V |
| Depth | 48.7 mm |
| Fanless | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Forwarding Rate | 1.2 Mpps |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Heat dissipation | 9.002 BTU/h |
| Height | 22.8 mm |
| Housing material | Plastic |
| Input current | 0.6 A |
| Jumbo frames | 2000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Maximum power consumption | 2.64 W |
| Networking standards | IEEE 802.3i,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Package type | Box |
| Packet buffer memory | 0.75 MB |
| Power over Ethernet PoE | No |
| Power supply included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| RJ-45 ethernet ports type | 100 ) |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Store and forward | Yes |
| Store-and-forward | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Switching capacity | 1.6 Gbit/s |
| Wall mountable | No |
| Width | 124.6 mm |
