Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
15.34 GBP
26.81 EUR
01-04-2026 02:39:41
17.99 GBP
26.81 EUR
31-03-2026 22:32:44
21.49 GBP
26.81 EUR
31-03-2026 22:46:44
26.81 GBP
26.81 EUR
31-03-2026 19:52:27
| 10g support | No |
|---|---|
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Colour | Black |
| DC input voltage | 5 V |
| Depth | 66.5 mm |
| Flow control support | Yes |
| Forwarding Rate | 11.9 Mpps |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Heat dissipation | 13.299 BTU/h |
| Height | 23 mm |
| Housing material | Plastic |
| Input current | 0.6 A |
| Jumbo frames | 16000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED | "Ethernet Ports (1, 2, 3, 4, 5), Power" |
| MAC address table | 4000 entries |
| Maximum power consumption | 3.9 W |
| Networking standards | IEEE 802.3i,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Package type | Box |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Power supply | 5V/0.6A |
| Power supply included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| RJ-45 ethernet ports type | 1000 ) |
| Security | Physical Security Lock |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Store-and-forward | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Wall mountable | Yes |
| Width | 127 mm |
