Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
63.99 GBP
76.99 GBP
25-05-2026 14:09:55
64.95 GBP
76.99 GBP
25-05-2026 19:52:00
76.99 GBP
76.99 GBP
26-05-2026 03:54:41
| 2G standards | GPRS, GSM |
|---|---|
| 3G bands supported | 900,2100 MHz |
| 3G standards | DC-HSPA+,HSPA,UMTS |
| 4G bands supported | 800,900,1800,2100,2600 MHz |
| 4g standard | LTE-FDD |
| A | a |
| Antenna type | Internal |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Card reader integrated | Yes |
| Case colour | Black |
| Certification | CE, RoHS |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Data network | 2G, 3G, 4G, Edge, GPRS, GSM, HSPA, HSPA+, LTE, UMTS |
| Data transfer rates | Up to 150 Mbps |
| Depth | 66 mm |
| Device type | Cellular wireless network equipment |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Firewall | No |
| Form factor | Mobile Router |
| Frequency band | 2.4 and 5.0 GHz |
| G | g |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Height | 16 mm |
| LED indicators | Yes |
| Market positioning | Portable |
| Number of slots | 2 |
| Power source type | Battery |
| Protocols Supported | DHCP server, DHCP Client List |
| Router type | Wireless |
| System requirements | Windows 10/8/7/vista/XP, Mac OS, Android, iOS, Windows Phone |
| USB Ports | 1 x USB |
| Warranty | 3 Years. |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 106 mm |
| WiFi Type | 802.11n |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 8,Windows 8.1,Windows Vista,Windows XP |
| Wireless Network | Yes |
| WPS Support | No |
