Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
25.64 GBP
35.28 EUR
01-04-2026 02:39:22
28.99 GBP
35.28 EUR
31-03-2026 22:32:48
35.28 GBP
35.28 EUR
31-03-2026 19:52:16
| Cabling technology | UTP 3, 4, 5e, 5 |
|---|---|
| Certification | FCC, CE |
| Certifications | Safety & Emission: FCC, CE |
| Colour | Black |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Connectivity technology | Wired |
| Depth | 7.3 cm |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Fiber optic connector | SC |
| Form factor | Network Media Converter |
| Full duplex | Yes |
| Height | 2.7 cm |
| I/O ports | 1x 100M SC1x 100M RJ45 |
| LED Status Indicators | PWR, FDX/Col, Link/Act, SPD |
| Maximum power consumption | 2.49 |
| Operating humidity | 10 to 90 % |
| Operating temperature | 0 to 40 °C |
| Power adaptor type | External |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| Storage relative humidity | 5 - 90 |
| Storage temperature | -40 - 70 |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Width | 9.45 cm |
