Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input voltage | 9 V |
|---|---|
| Antenna type | Internal |
| Audio formats supported | AAC |
| Audio system | 1-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Certification | CE, FCC |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Depth | 24 mm |
| Digital zoom | 4x |
| Effective sensor resolution | 0.3 pixels |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form Factor | Cube |
| Frame Rate | 30 fps |
| Full HD | No |
| Height | 96 mm |
| Interface | RJ-45 |
| LED indicators | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion |
| Maximum resolution | 640 x 480 pixels |
| Minimum illumination | 0.5 lx |
| Mounting type | Desk/Wall |
| Night vision | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 4 mm (1 / 4") |
| Placement supported | Indoor |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| Sensor type | CMOS |
| Supported Graphics Resolutions | 320 x 240 |
| Type | IP security camera |
| Video formats supported | H.264 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 61 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Zoom capability | Yes |
