Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
16.08 GBP
26.77 EUR
16-05-2026 16:19:29
18.99 GBP
26.77 EUR
16-05-2026 18:44:01
26.77 GBP
26.77 EUR
16-05-2026 13:30:53
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Cable types supported | Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Colour | Black |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 2 |
| Harmonized System HS code | 85044090 |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Output Power | 30 W |
| Packaging content | TL-POE160S, power cord, RJ45 cable, installation guide, wall-mounting kits |
| Plug and play | Yes |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
