Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
12.00 GBP
29.23 EUR
31-03-2026 07:12:54
23.99 GBP
29.23 EUR
price not updated
29.23 GBP
29.23 EUR
01-04-2026 02:39:36
| Access Control List ACL | Yes |
|---|---|
| Advanced functions | See Overview |
| Antenna type | Internal |
| Bands | Dual Band |
| Buttons | 1 x Reset Button 1 x WPS Button |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Colour | White |
| Compatible Internet Connections | Existing WiFi Network |
| Data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Depth | 69 mm |
| Device type | WiFi Range Extender |
| Dimensions | 23 x 39 x 40cm (W x H x D) |
| Firewall | No |
| Frequency | 2.4-2.4835GHz |
| Height | 52 mm |
| Interfaces | 1 x 10/100 Ethernet (RJ-45) Port (Support Passive PoE) |
| Management | See manufacturers link (next to product images) |
| Maximum power consumption | 7.3 W |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| OS Support | Windows 10 Windows 2000 Windows 7 Windows 8 Windows Vista Windows XP |
| Other Connectors | N/A |
| Package depth | 101.5 mm |
| Package Height | 89 mm |
| Package width | 156.5 mm |
| Protection | 15KV ESD Protection6000V Lightning Protection |
| Quality of service | QoS(WMM) |
| Quick start guide | Yes |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK |
| Security Protocols | WEP (128 bit) WEP (64 bit) WPA-PSK WPA2-PSK |
| Specification | No |
| Storage relative humidity | 5 - 90% |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Type | Network repeater |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | 2.4 GHz / |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 124 mm |
| Wireless modes | Range ExtenderAccess Point |
| Wireless Protocols | IEEE 802.11a IEEE 802.11ac IEEE 802.11b IEEE 802.11g IEEE 802.11n |
| Wireless range | System-level optimizations for more than 5km |
| Wireless Speed | 1167 (300+867) Mbps |
| WPS push button | Yes |
