Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
8.99 GBP
50.61 GBP
30-03-2026 14:44:55
24.98 GBP
50.61 GBP
price not updated
29.99 GBP
50.61 GBP
24-02-2026 23:46:19
50.61 GBP
50.61 GBP
24-10-2024 11:57:57
| Antenna type | 2 x Internal |
|---|---|
| Cabling technology | 100 Base |
| Case colour | White |
| Certifications | FCC, RoHS |
| Data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Encryption | 64/128-bit WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK encryptions |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Form factor | Wireless Extender |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| LAN Ports | 1 x RJ-45 |
| LAN Ports Speed | 10/100 |
| Manual | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Package type | Box |
| Power consumption | 9.5 W |
| Protocols Supported | IEEE 802.11a/n/ac 5 GHz, IEEE 802.11b/g/n 2.4 GHz |
| RF Network Standard | 802.11 a/b |
| System requirements | Internet Explorer 11, Firefox 12.0, Chrome 20.0, Safari 4.0, or other Java-enabled browse |
| Transmit power | 2.4 GHz |
| Type | Network repeater |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
