Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| ADSL2+ | Yes |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Authentication method | MD5, SHA-1 |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Certification | CE, FCC, RoHS, IPv6 |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 140 mm |
| DSL WAN | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Firewall | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Frequency Range | 2.4 - 2.4835 GHz |
| Height | 32.5 mm |
| Input current | 1.5 A |
| Input voltage | 12 V |
| IP address filtering | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.3,IEEE 802.3u |
| Power source type | DC |
| Rack mounting | No |
| Reset button | Yes |
| Supported network protocols | DHCP, ATM/PPP |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| USB Version | 2.0 |
| Web-based management | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 225 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 300 Mbit/s |
| XDSL connection | Yes |
