Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
88.50 GBP
94.56 GBP
01-04-2026 02:39:40
91.07 GBP
94.56 GBP
31-03-2026 23:39:58
92.35 GBP
94.56 GBP
31-03-2026 19:43:41
92.99 GBP
94.56 GBP
01-04-2026 01:19:48
94.56 GBP
94.56 GBP
31-03-2026 19:49:13
| 3G standards | DC-HSPA+, HSPA, HSPA+, UMTS |
|---|---|
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| 4G bands supported | 800,900,1800,2100,2600 MHz |
| 4g standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Bands | Single Band |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 100 Base |
| Colour | Black |
| DSL WAN | No |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 2 |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Mobile network generation | 4G |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Number of LAN Ports | 3 port(s) |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Output voltage | 12 V |
| Power source type | DC |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| Sim card type | MicroSIM |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| VPN tunnels quantity | 10 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
