Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Cable types supported | Cat3,Cat4,Cat5,Cat5e |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Depth | 180 mm |
| DHCP features | DHCP client,DHCP server,DHCP snooping |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,480,800,1000 Mbit/s |
| Flow control support | Yes |
| Forwarding Rate | 23.8 Mpps |
| Full Duplex | Yes |
| Heat dissipation | 31.6 BTU/h |
| Height | 44 mm |
| IGMP snooping | Yes |
| IP routing | Yes |
| Jumbo frames | 10000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| MAC address table | 8000 entries |
| Networking standards | IEEE 802.1p,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3i,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Password Protection | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| Store-and-forward | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| System event log | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Width | 440 mm |
