Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
317.99 GBP
337.99 EUR
01-04-2026 01:19:50
330.92 GBP
337.99 EUR
31-03-2026 20:46:44
333.30 GBP
337.99 EUR
31-03-2026 19:48:48
337.99 GBP
337.99 EUR
31-03-2026 22:46:46
| AC input voltage | 100 - 240 V |
|---|---|
| Authentication | MAC-based authentication, Port-based authentication |
| BPDU protection | Y |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Colour | Black |
| Console port | RJ-45 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 1000BASE-T |
| DHCP features | DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping, DHCPv6 client, DHCPv6 snooping |
| Form factor | 1U |
| Gigabit Ethernet copper ports quantity | 24 |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Jumbo frames | 9000 |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3, LLDP/LLDP-MED |
| Maximum power consumption | 463.8 W |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Packet buffer memory | 12 MB |
| Power source | AC |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| RJ-45 ethernet ports type | 1000 ) |
| Security algorithms | SSH, SSL/TLS |
| Standards and protocols | "IEEE 802.3i/802.3u/ 802.3ab/802.3x, IEEE 802.1p" |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Switch layer | L2/L3 |
| Switch type | Managed |
| Total Power over Ethernet PoE budget | 384 W |
| Virtual LAN features | MAC address-based VLAN, Port-based VLAN, Private VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| VLANs | 4000 |
