Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
17.99 GBP
104.11 EUR
03-04-2026 11:00:05
104.11 GBP
104.11 EUR
03-04-2026 15:37:58
| Antenna | Yes |
|---|---|
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Certification | CE, FCC |
| Colour | Green |
| Compatible operating systems | Windows 8(32/64bits), Windows 7(32/64bits), Windows Vista(32/64bits), Windows XP(32/64bits) |
| Compliance industry standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Component for | PC |
| Connectivity technology | Wireless |
| Data transfer rate max | 300 Mbit/s |
| Depth | 78.5 |
| Frequency band | 2.400 - 2.4835 |
| Frequency Range | 2.4 - 2.4835 |
| Height | 21.5 |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | WLAN |
| Mac Compatibility | No |
| Minimum system requirements | PCI-E x1 |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,DBPSK,DQPSK,OFDM |
| Operating relative humidity | 10 - 90 |
| Operating temperature | 0 - 40 |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK |
| Storage relative humidity | 5 - 90 |
| Storage temperature | -40 - 70 |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 120.8 |
| WLAN data transfer rates supported | 1,6,11,54,108,130,270,300 |
