Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Antenna type | 2 x 5dBi Fixed Omni Directional |
|---|---|
| DC input voltage | 9.0 V DC |
| Encryption | 64/128/152-bit WEP |
| Form factor | Wireless Router |
| Frequency band | 2.4 to 2.4835 GHz |
| G | g |
| Management | Access Control . Local Management . Remote Management |
| Number of LAN Ports | 4 port(s) |
| Operating humidity | 10 to |
| Operating Systems Supported | Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista or Windows 7, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux. |
| Power adaptor type | External |
| Router type | Cable |
| Safety | CE, FCC, RoHS |
| Security | Parental Control, Local Management Control, Host List, Access Schedule, Rule Management |
| Transmit power | 20 dB |
| Warranty | 3 Years. |
| WiFi Type | 802.11n |
| Wireless Network | Yes |
