Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
78.42 GBP
82.88
17-05-2026 04:17:55
81.99 GBP
82.88
16-05-2026 18:43:25
82.88 GBP
82.88
17-05-2026 01:51:51
| Cables included | LAN (RJ-45) |
|---|---|
| Certification | FCC, CE |
| Certifications | FCC, CE, RoHS |
| Colour | Red |
| Component for | PC |
| Connectivity technology | Wired |
| Depth | 98.2 mm |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Flow control | 802.3x |
| Form factor | Ethernet Adapter |
| Height | 21.5 mm |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3an,IEEE 802.3az,IEEE 802.3bz,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Number of LAN Ports | 1 port(s) |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012 R2,Windows Server 2016,Windows Server 2019 |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Width | 120.8 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1 |
