Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
18.99 GBP
18.99
| Cabling technology | 10/100BaseT(X) |
|---|---|
| Certification | CE, FCC |
| Certifications | CE, FCC, RoHS |
| Chipset | RTL8152B |
| Colour | Blue, White |
| Component for | PC/notebook |
| Connectivity technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet |
| Data transfer rate max | 100 Mbit/s |
| Depth | 2.6 cm |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Form factor | Network Interface Card |
| Height | 1.62 cm |
| Host interface | USB |
| Interface | Ethernet |
| Interface type | USB 2.0 |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating humidity | 10 to 90 % |
| Operating Systems Supported | Windows XP/Vista/7/8/8.1/10, Mac OS X 10.5/10.6/10.7/10.8/10.9/10.10, Linux based system |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Plug and play | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Storage relative humidity | 5 - 90% |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Sustainability certificates | RoHS |
| USB powered | Yes |
| Width | 7.1 cm |
