Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
45.83 GBP
136.08 EUR
13-10-2024 17:26:47
136.08 GBP
136.08 EUR
10-07-2025 09:38:08
| Colour | Black |
|---|---|
| Connection | USB 3.1 Gen 2 |
| Harmonized System HS code | 84717070 |
| Memory type | 3D NAND |
| Operating temperature | 0 - 70 °C |
| Operating voltage | 5 V |
| Packaging | Retail |
| Read speed | 520 MB/s |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| SSD Capacity | 1000 GB |
| Type of drive | External SSD |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Write speed | 460 MB/s |
