Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
81.61 GBP
115.88 EUR
24-10-2024 11:57:57
94.99 GBP
115.88 EUR
10-11-2024 13:43:40
115.88 GBP
115.88 EUR
10-07-2025 09:32:31
| Bundled backup software | Yes |
|---|---|
| Bus power | 5 V |
| BUS Powered | USB |
| Case colour | Grey |
| Certification | CE, FCC, BSMI |
| Colour | Groen |
| Colours | Iron Gray / Military Green |
| Connectivity technology | Bedraad |
| Data transfer rate max | 5000 Mbit/s |
| Depth | 129.5 mm |
| Device type | HDD |
| Disk Capacity | 2048000 MB |
| Disk form factor | 2 |
| Disk Size | 2.5" |
| E-sata | No |
| FireWire 400 | No |
| FireWire 800 | No |
| Form factor | External Hard Drive |
| Height | 16.1 mm |
| Housing material | Plastic |
| Linux operating systems supported | Ja |
| Network ready | No |
| Operating Systems Supported | Microsoft® Windows® 7, 8, 10Mac OS X 10.7 or laterLinux Kernel 2.6.31 or later |
| Operating temperature | 5 ~ 55 °C |
| Power source | USB Powered |
| RJ45 | No |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Solid state drive | No |
| Thunderbolt | No |
| Thunderbolt technology | Nee |
| USB 2.0 | No |
| USB 2.0 / USB3.0 | No |
| USB 3.0 | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| USB data transfer rates | 480,5000 Mbit/s |
| USB Ports | 1 x Micro USB 3.0 |
| USB Support | USB3.0 |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 185 g |
| Width | 80.8 mm |
| WiFi | No |
