Citizen Women's Eco-Drive Multi-Dial Watch FC0010-55D | Kaicus USA
Citizen Women's Eco-Drive Multi-Dial Watch FC0010-55D
Brand: Citizen
Model: FC0010-55D
MPN: FC0010-55D
SKU: FC0010-55D
Alarms and notifications Sound Alarm(s) - 1 Daily alarm
Back case Screwed Case Back
Back case material Steel silver
Band length 150 - 200 mm
Band width 20.0 mm
Battery Solar Powered
Calendar Date - WindowDay - DialPerpetual Calendar - Analogue
Calendar type Date
Case colour Silver
Case shape Round
Case thickness 10 mm
Clasp type Fold Over Clasp
Colour of the dial Mother Of Pearl
Crown Pull Crown
Crystal Sapphire
Diameter 39 mm