Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC outlet types | Type F |
|---|---|
| Battery capacity | 7.2 Ah |
| Battery recharge time | 8 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 12 V |
| Bundled software | PowerChute Personal Edition |
| Cable length | 1.22 m |
| Certification | CE, REACH |
| Characteristics | Maintenance free, sealed, leak proof |
| Circuit protection | Circuit breaker |
| Color | Black |
| Compliance | RoHS, REACH |
| Depth | 33.6 cm |
| Display | LED |
| Efficiency | 97.4% |
| Energy capacity | 700 Watt / 1400 VA |
| Form Factor | Tower |
| Frequency provided | 50/60 Hz |
| Height | 21.5 cm |
| Input connectors | 1 x power CEE 7/7 |
| Input voltage | AC 230 V |
| Input voltage range | CA 150-280 V |
| Interfaces | 1 x 4-pin management (USB) - USB type B |
| LED indicators | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum current | 6 A |
| Noise level | 45 dB |
| Non-operating altitude | 0 - 9000 m |
| Number of batteries supported | 2 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating Humidity Range | 0 - 95% |
| Output Power | 700 W |
| Output power capacity | 1400 VA |
| Output voltage | AC 230 V 50/60 Hz |
| Output waveform | Stepped sine wave approximation |
| Package depth | 440 mm |
| Package Height | 295 mm |
| Package width | 245 mm |
| Packaging depth | 44 cm |
| Packing weight | 12.94 kg |
| Power output connectors details | 4 x power CEE 7/7 (UPS and surge) |
| Quantity | 1 |
| Remote management interface | USB |
| RoHS compliance | Yes |
| Surge energy rating | 273 J |
| Technology | Lead-acid |
| Type of device | UPS - external |
| Typical backup time at full load | 2.4 min |
| Typical backup time at half load | 11.2 min |
| UPS technology | Line-interactive |
| Width | 13 cm |
