Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC outlet types | C13 coupler |
|---|---|
| Audible alarm(s) | Yes |
| Battery capacity | 7.2 Ah |
| Battery recharge time | 8 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 12 V |
| Bundled software | PowerChute Personal Edition |
| Cable length | 1.22 m |
| Certification | A-tick, C-tick, CE, IEC 62040-1-1, Telepermit |
| Characteristics | Maintenance free, sealed, leak proof |
| Circuit protection | Circuit breaker |
| Colours | Black |
| Depth | 336 mm |
| Dimensions | 336 x 215 x 130 (WxHxD) |
| Display | LED |
| Efficiency | 97.4% |
| Energy capacity | 700 Watt / 1400 VA |
| Form factor | Tower |
| Frequency provided | 50/60 Hz |
| Height | 215 mm |
| Input power factor | 0.5 |
| Input voltage | 230 V AC |
| Input voltage range | CA 150-280 V |
| LED indicators | Battery replacement |
| Manual | Yes |
| Maximum current | 6 A |
| Maximum input operation voltage | 280 V |
| Minimum input operation voltage | 150 V |
| Noise level | 45 dB |
| Non-operating altitude | 0 - 9000 m |
| Number of batteries supported | 2 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Output Power | 700 W |
| Output power capacity | 1400 VA |
| Output waveform | Stepped sine wave approximation |
| Package depth | 440 mm |
| Package Height | 295 mm |
| Package width | 245 mm |
| Packaging depth | 44 cm |
| Packing weight | 12.94 kg |
| Power plug | C14 coupler |
| Receptacles | 6 x IEC 60320 C13 |
| Remote management interface | USB |
| Surge energy rating | 273 Joules |
| Surge protection features | Fax, Modem |
| Typical backup time at full load | 2.4 min |
| Typical backup time at half load | 11.2 min |
| UPS technology | Line-interactive |
| USB port | Yes |
| Waveform | Sine |
| Weight | 12.0 kg |
| Width | 130 mm |
