Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
91.81 GBP
95.99 GBP
25-03-2026 07:28:47
94.66 GBP
95.99 GBP
10-07-2025 11:05:07
95.99 GBP
95.99 GBP
25-03-2026 14:41:10
| AC outlet types | Type F |
|---|---|
| AC outlets | 4 AC outlet(s) |
| Alarm | On Battery |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Battery chemistry | Lead Acid |
| Battery recharge time | 6 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Cable length | 1.2 m |
| Cables included | Input power cable |
| Certification | CB Meet EN62040-1 / CE / IEC-62040-1 / IEC-62040-2 |
| Colour | Black |
| Depth | 355 mm |
| Ethernet LAN ports | 2 |
| Form factor | Compact |
| Harmonized System HS code | 85078000 |
| Height | 160 mm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input power factor | 0.63 |
| Input voltage range | 140 V AC 300 V AC |
| International Protection IP code | IP20 |
| Load capacity | 750 VA/410 W |
| Maximum input operation voltage | 300 V |
| Maximum operating temperature | 40°C |
| Maximum output operation voltage | 230 V |
| Minimum input operation voltage | 140 V |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity | 0 - 95 % |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Output Power | 410 W |
| Output power capacity | 0.75 kVA |
| Status indicators | LED Status Display: Mains Operation Battery Operation |
| Storage temperature | -15 - 40 °C |
| Surge energy rating | 273 J |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Typical backup time at full load | 1 min |
| Typical backup time at half load | 8.5 min |
| UPS topology | Line-Interactive |
| USB port type | USB Type-B |
| Waveform | Sine |
| Width | 120 mm |
