Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC outlet types | Type F |
|---|---|
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery recharge time | 8 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 12 V |
| Bundled software | PowerChute Personal Edition |
| Cable length | 1.22 m |
| Cables included | Power cord |
| Certification | CE, IEC 62040-1-1, REACH |
| Characteristics | Maintenance free, sealed, leak proof |
| Circuit protection | Circuit breaker |
| Color | Black |
| Depth | 33.6 cm |
| Efficiency | 97.1% |
| Energy capacity | 480 Watts / 950 VA |
| Form Factor | Tower |
| Frequency provided | 50/60 Hz |
| Height | 21.5 cm |
| Input connectors | 1 x power CEE 7/7 |
| Input voltage | AC 230 V |
| Input voltage range | CA 150-280 V |
| Interfaces | 1 x 4-pin management (USB) - USB type B |
| LED indicators | Battery replacement |
| Location | Germany |
| Manual | Yes |
| Maximum current | 4 A |
| Noise level | 45 dB |
| Non-operating altitude | 0 - 9000 m |
| Number of batteries supported | 1 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Output Power | 480 W |
| Output power capacity | 950 VA |
| Output voltage | AC 230 V 50/60 Hz |
| Output waveform | Stepped sine wave approximation |
| Package depth | 245 mm |
| Package Height | 295 mm |
| Packaging depth | 44 cm |
| Power output connectors details | 4 x power CEE 7/7 |
| Remote management interface | USB |
| RoHS compliance | Yes |
| Software Included | APC PowerChute Personal Edition |
| Surge energy rating | 273 J |
| Technology | Line-Interactive |
| Type of device | UPS - external |
| Typical backup time at full load | 7.5 min |
| Typical backup time at half load | 1.3 min |
| USB interface | Yes |
