Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC outlet types | C13 coupler |
|---|---|
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery recharge time | 8 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 12 V |
| Bundled software | PowerChute Personal Edition |
| Cable length | 1.22 m |
| Certification | A-tick, C-tick, CE, IEC 62040-1-1, RCM, TelePermit, REACH |
| Circuit protection | Circuit breaker |
| Depth | 336 mm |
| Efficiency | 97.1% |
| Energy capacity | 480 Watts / 950 VA |
| Form Factor | Tower |
| Height | 215 mm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage range | CA 150-280 V |
| LED indicators | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum current | 4 A |
| Noise level | 45 dB |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Non-operating altitude | 0 - 9000 m |
| Number of batteries supported | 1 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Output Power | 480 W |
| Output power capacity | 950 VA |
| Output waveform | Stepped sine wave approximation |
| Package depth | 440 mm |
| Package Height | 295 mm |
| Package width | 245 mm |
| Packaging depth | 44 cm |
| Packing weight | 8.99 kg |
| Remote management interface | USB |
| RoHS compliance | Yes |
| Surge energy rating | 273 J |
| Typical backup time at half load | 7.5 min |
| UPS technology | Line-interactive |
| USB port | Yes |
| Width | 130 mm |
