Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC outlet types | C13 coupler |
|---|---|
| Battery capacity | 264 VAh |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Cables included | RS-232,USB cable |
| Certification | CE, CSA, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, UL 1778, VDE, REACH, PEP, EOLI |
| Depth | 439 mm |
| Display | LCD |
| Efficiency | 98.6% |
| Energy Star certified | Yes |
| Form Factor | Tower |
| Height | 219 mm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| LED indicators | Yes |
| Noise level | 41 dB |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Package depth | 595 mm |
| Package Height | 376 mm |
| Package width | 328 mm |
| Quantity per pallet | 12 pc(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Smartslot | Yes |
| Software CD | Yes |
| Surge energy rating | 459 J |
| Typical backup time at full load | 5.8 min |
| Typical backup time at half load | 19 min |
| USB port | Yes |
| Weight | 18.9 kg |
| Width | 171 mm |
