Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
770.79 GBP
770.79
04-04-2026 16:27:45
| AC outlet types | C13 coupler |
|---|---|
| AC outlets | 4 AC outlet(s) |
| Automatic battery test | Yes |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Certification | EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, UL 1778, VDE, REACH |
| Colour | Black |
| Depth | 477 mm |
| Display | LCD |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Form Factor | Rackmount |
| Harmonized System HS code | 85078000 |
| Height | 86 mm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage range | 160 V AC 286 V AC |
| LED indicators | Yes |
| Load capacity | 1 kVA/700 W |
| Maximum battery life | 6 year(s) |
| Maximum input operation voltage | 302 V |
| Maximum output operation voltage | 240 V |
| Minimum input operation voltage | 151 V |
| Minimum output operation voltage | 220 V |
| Noise level | 45 dB |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity | 0 - 95% |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Output capacity | 1000 VA |
| Output Power | 700 W |
| Package depth | 603 mm |
| Package Height | 251 mm |
| Package width | 594 mm |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| Rack capacity | 2U |
| Rack mount kit | Yes |
| Replacement battery cartridge | APCRBC132 |
| Response time | 10 ms |
| RoHS compliance | Yes |
| Smartslot | Yes |
| Software CD | Yes |
| Storage temperature | -15 - 45 °C |
| Surge energy rating | 459 J |
| Sustainability certificates | RoHS |
| UPS topology | Line-Interactive |
| USB port | Yes |
| USB port type | USB Type-A |
| Waveform | Sine |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 28.2 kg |
| Width | 432 mm |
