Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
680.06 GBP
680.06 EUR
04-04-2026 16:27:45
| AC outlet types | C13 coupler |
|---|---|
| AC outlets | 4 AC outlet(s) |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Cable length | 2.44 m |
| Cables included | RJ-45,RS-232 |
| Certification | CSA, CSA C22.2 No. 107.1, FCC Part 15 Class B, ICES-003, UL 1778, REACH |
| Colour | Black |
| Depth | 406 mm |
| Display | LCD |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Form Factor | Rackmount |
| Harmonized System HS code | 85078000 |
| Height | 86 mm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum battery life | 6 year(s) |
| Maximum input operation voltage | 300 V |
| Maximum output operation voltage | 240 V |
| Minimum input operation voltage | 170 V |
| Minimum output operation voltage | 220 V |
| Noise level | 41 dB |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity | 0 - 95% |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Output Power | 600 W |
| Output power capacity | 1000 VA |
| Package depth | 570 mm |
| Package Height | 235 mm |
| Package width | 535 mm |
| Power plug | C14 coupler |
| Products per pallet | 16 pc(s) |
| Rack capacity | 2U |
| Rack mount kit | Yes |
| Replacement battery cartridge | APCRBC124 |
| RoHS compliance | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Smartslot | Yes |
| Software CD | Yes |
| Storage temperature | -15 - 45 °C |
| Surge energy rating | 680 J |
| Sustainability certificates | RoHS, ENERGY STAR |
| UPS topology | Line-Interactive |
| USB port | Yes |
| Waveform | Sine |
| Weight | 20.5 kg |
| Width | 432 mm |
