Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
488.98 GBP
488.98 GBP
07-04-2024 20:07:25
| AC outlet types | C13 coupler |
|---|---|
| Battery capacity | 170 VAh |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery type | Maintenance-free sealed Lead-Acid battery with suspended electrolyte : leakproof |
| Cables included | USB cable |
| Case colour | Black |
| Certification | CE, CSA, GOST, UL 1778, VDE, REACH, VDE-GS, EAC, C-Tick, IRAM, SABS |
| Depth | 43.9 cm |
| Display | LCD |
| Efficiency | 98.3% |
| Energy Star certified | Yes |
| Form factor | Uninterruptible Power Supply |
| Height | 21.5 cm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| LED indicators | Status |
| Noise level | 41 dB |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating humidity | 0 to 95 % |
| Output connections | (8) IEC 320 C13, (2) IEC Jumpers |
| Package depth | 595 mm |
| Package Height | 376 mm |
| Package width | 328 mm |
| Quantity per pallet | 18 pc(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Software CD | Yes |
| Surge energy rating | 455 J |
| Typical backup time at full load | 6 min |
| Typical backup time at half load | 16.3 min |
| USB port | Yes |
| USB Ports | 1 x USB |
| Warranty | 2 Years Repair or Replace |
| Weight | 17 kg |
| Width | 17.1 cm |
