Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC outlet types | C13 coupler |
|---|---|
| Battery capacity | 260 VAh |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Cables included | USB cable |
| Certification | CSA, NOM, UL 1778, REACH |
| Depth | 457 mm |
| Display | LCD |
| Energy Star certified | Yes |
| Form Factor | Rackmount |
| Height | 89 mm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| LED indicators | Yes |
| Noise level | 46 dB |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Package depth | 603 mm |
| Package Height | 251 mm |
| Package width | 594 mm |
| Quantity per pallet | 16 pc(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| Rack capacity | 2U |
| Rack mount kit | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Software CD | Yes |
| Surge energy rating | 459 J |
| Typical backup time at full load | 6.8 min |
| Typical backup time at half load | 18.7 min |
| USB port | Yes |
| Weight | 28.6 kg |
| Width | 432 mm |
