Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
|---|---|
| AC outlets | 9 AC outlet(s) |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Battery capacity | 816 VAh |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Cable length | 1.83 m |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Certification | CE, CSA, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE, REACH, PEP, EOLI |
| Colour | Black |
| Control panel | Multi-function LCD status and control console |
| Depth | 544 mm |
| Display | LCD |
| Efficiency | 98.1% |
| Form Factor | Tower |
| Height | 435 mm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage range | 160 to 285 V AC |
| Interface port | DB-9 RS-232, Smart-Slot, USB |
| LED indicators | Status |
| Maximum battery life | 5 year(s) |
| Maximum input operation voltage | 302 V |
| Minimum input operation voltage | 151 V |
| Noise level | 53 dB |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity | 0 - 95% |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Output capacity | 3000 VA |
| Package depth | 762 mm |
| Package Height | 699 mm |
| Package width | 381 mm |
| Power plug | C20 coupler |
| Quick installation guide | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Smartslot | Yes |
| Software CD | Yes |
| Storage temperature | -15 - 45 °C |
| Surge energy rating | 365 J |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Typical backup time at full load | 5.1 min |
| Typical backup time at half load | 17.2 min |
| UPS topology | Line-Interactive |
| USB port | Yes |
| Waveform | Sine |
| Weight | 52.5 kg |
| Width | 197 mm |
