Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
1069.94 GBP
1069.94 GBP
20-06-2025 15:34:27
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| ECC | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Launch date | Q2'19 |
| Maximum internal memory supported by processor | 1024 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Memory channels | Hexa-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| On-board graphics adapter | No |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| Processor ARK ID | 193385 |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Processor cache | 16.5 MB |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Processor cores | 12 |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | 4214 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 76.0 x 56.5 mm |
| Processor socket | LGA 3647 |
| Processor threads | 24 |
| Product Type | Processor |
| Scalability | 2S |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | AVX-512 |
| Tcase | 77 °C |
