Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Cables included | AC |
|---|---|
| Chassis type | Rack (2U) |
| Conflict-free processor | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Height | 86.8 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 512 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 768 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Memory channels supported by processor | Hepta |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Non-operating altitude | 0 - 12000 m |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Number of main power supplies | 1 |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| Package depth | 614 mm |
| Package Height | 284 mm |
| Package weight | 34 kg |
| Package width | 918 mm |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 750 W |
| Processor ARK ID | 123547 |
| Processor boost frequency | 3 GHz |
| Processor cache | 11 MB |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 4110 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 76.0 x 56.5 mm |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Rack rails | Yes |
| RAID support | Yes |
| Redundant fans support | Yes |
| Remote administration | iDRAC9 Express |
| SSD Capacity | 240 GB |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Supported instruction sets | AVX,AVX 2.0,AVX-512,SSE4.2 |
| Supported RAID controllers | PERC H730P+ 2GB |
| Tcase | 77 °C |
