Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Cables included | AC |
|---|---|
| Chassis type | Mini Tower |
| Compatible operating systems | - Canonical Ubuntu Server LTS - Microsoft Windows Server LTSC + Hyper-V |
| Depth | 359.5 mm |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| ECC | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | Serial ATA |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Height | 335 mm |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum CPU configuration | 1 |
| Maximum displays supported | 3 |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 131072 MB |
| Maximum PCI Express lanes | 16 |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Non-operating altitude | 0 - 1200 m |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1200 MHz |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics P630 |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | DVD-RW |
| PCI Express configurations | 1 x 16,2 x |
| Power supply | 300 W |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Processor ARK ID | 191037 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor family | Intel Xeon E |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | E-2224G |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| RAID support | Yes |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Supported storage drive interfaces | SAS,Serial ATA |
| Tcase | 69.3 °C |
| Tjunction | 100 °C |
| Weight | 8.4 kg |
| Width | 176.6 mm |
