Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
85.88 GBP
87.99 GBP
87.99 GBP
87.99 GBP
| Borderless printing | No |
|---|---|
| Build in LCD screen | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Built-in memory card reader | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Cartridges included | Yes |
| Case colour | Black |
| Colour display | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MiniSD, MiniSDHC, SD, SDHC, SDXC |
| Connectivity | Wireless / USB |
| Copying | Colour copying |
| Depth | 300 mm |
| Direct printing | Yes |
| Direct printing from USB | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 2.7" |
| Double sided | No |
| Duplex | Yes |
| Duplex printing modes | Manual |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10, B5, C6, DL |
| Faxing | No |
| Functions | Print / Copy / Scan |
| Google cloud print ready | No |
| Height | 146 mm |
| ISO A-series sizes | A4,A5,A6 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Max mono print speed | 33 ppm |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum paper tray capacity | 100 Sheet |
| Maximum resolution | 5760x1440 |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Epson Remote Print,Epson iPrint,Google Cloud Print |
| Multi-purpose tray media types | Plain paper |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Paper input | 100 Sheets Standard, 20 Photo Sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 cm |
| Power consumption copying | 13 W |
| Power consumption sleep | 1.6 W |
| Print Colour | Colour |
| Print Resolution | 5760x1400 |
| Print speed | 10 Pages/min Monochrome, 4.5 Pages/min Colour |
| Print speed colour normal quality A4/US Letter | 15 ppm |
| Print speed ISO/IEC 24734 colour | 4.5 ipm |
| Print speed ISO/IEC 24734 mono | 10 ipm |
| Print technology | Inkjet |
| Printer connectivity | USB, Wireless |
| Printer function | Scan, Print, COPY |
| Printing | Colour printing |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | Cloud |
| Scanner type | Contact image sensor (CIS) |
| Scanning | Colour scanning |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-AES,WPA-PSK,WPA-TKIP |
| Software | Epson Easy Photo Print |
| Standard interfaces | USB, Wireless LAN |
| Standard tray media types | Photo paper, Plain paper |
| Touchscreen | Yes |
| Weight | 4.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 390 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
