Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Built-in display | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black |
| Colour display | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MiniSD, MiniSDHC, SD, SDHC, SDXC |
| Connectivity | USB Wi-Fi |
| Copying | Colour copying |
| Depth | 347 mm |
| Dimensions | 375 x 187 x 347 (WxHxD) |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 1.5" |
| Display Diagonal | 3.68 cm (1.45") |
| Duplex | Yes |
| Duplex functions | |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10, B5, C6, DL |
| Ethernet LAN | No |
| Fax | No |
| Fax Memory | N/A |
| Functions | Printer/Copier/Scanner |
| Height | 187 mm |
| ISO A-series sizes | A4,A5,A6 |
| Market positioning | Home & office |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum power consumption | 12 W |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Epson Email Print,Epson Remote Print,Epson iPrint,Google Cloud Print |
| Multi-purpose tray media types | Envelopes, Plain paper |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Envelopes,Photo paper,Plain paper |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption ready | 4.3 W |
| Power consumption sleep | 0.7 W |
| Print speed black normal quality A4/US Letter | 33 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printer type | Inkjet (Colour) |
| Printing | Colour printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| Scan technology | CIS |
| Scanner | Yes |
| Scanning | Colour scanning |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-AES,WPA-PSK,WPA-TKIP |
| Standard input capacity | 100 sheets |
| Standard interfaces | USB, Wireless LAN |
| Standard output capacity | 30 sheets |
| USB port | Yes |
| Weight | 5.5 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 375 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
