Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7),EAN128,EAN13,EAN8,Matrix 2/5,UPC-A,UPC-E |
| Cables included | USB |
| Compatible operating systems | Windows 7 (32/64 bit), Vista (32/64 bit), XP (32/64 bit), Mac OS |
| Connectivity technology | Wired |
| Country of origin | China |
| Depth | 85 mm |
| Energy Star certified | Yes |
| Height | 146 mm |
| LED indicators | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.2 Jaguar |
| Maximum Label Width | 3.6 cm |
| Maximum resolution | 360 x 360 DPI |
| Minimum storage drive space | 100 MB |
| Minimum system requirements | XGA (1024 x 768) |
| Package depth | 300 mm |
| Package Height | 237 mm |
| Package width | 140 mm |
| Pallet height | 99 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Power consumption (off) | 0.27 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.7 W |
| Print speed | 25 mm/sec |
| Print technology | Thermal transfer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 90 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| USB port | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 900 g |
| Width | 182 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 7,Windows 7 x64,Windows Vista,Windows Vista x64,Windows XP |
