Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
499.99 GBP
549.99 EUR
13-03-2025 21:18:32
529.20 GBP
549.99 EUR
20-06-2025 16:14:01
546.96 GBP
549.99 EUR
21-05-2025 04:21:37
546.96 GBP
549.99 EUR
15-05-2025 06:39:37
546.96 GBP
549.99 EUR
21-05-2025 12:07:54
549.99 GBP
549.99 EUR
23-12-2025 22:38:00
| AC input voltage | 220 - 240 V |
|---|---|
| Buffer size | 128 KB |
| Case colour | Grey |
| Colour | Black |
| Colours | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Consumables included | 1 x ribbon |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 27.5 cm |
| Electrical Power Consumption Standby | 1.1 |
| Emulations | IBM PPDS, ESC/P |
| Energy star | Yes |
| Environmental | , Operating Temperature 5 to 35°C - Humidity 10 to 80% |
| Height | 16.4 cm |
| Humidity range operating | 10 - 80% |
| Interface | Parallel, USB, serial |
| Language Simulation | EPSON ESC/P, IBM PPDS |
| Max media size | A3 (297 x 420 mm) |
| Max Resolution B/W | 240 x 144 dpi |
| Media type | Envelopes, labels, plain paper, continuous forms |
| Memory (Maximum) | 0.128MB |
| Mono or colour printer | Mono |
| MTBF | 10,000 hour(s) |
| Noise Level | 54 dB |
| Number of copies | 1 original + 4 copies |
| Operating Systems Supported | Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows 98, Windows XP |
| Package depth | 640 mm |
| Package Height | 220 mm |
| Package width | 380 mm |
| Pallet height | 2.15 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper Handling Output | Paper Output Rear |
| Power consumption | 33 W |
| Power Device | Power supply - internal |
| Print head | 9-pin |
| Print head life | 400 million characters |
| Products per pallet | 27 pc(s) |
| Software Included | Drivers & Utilities, EPSON Status Monitor |
| Sound Emission Operating | 53 dBA |
| Standard interfaces | RS-232,USB 2.0 |
| Voltage required | AC 230V |
| Weight | 6.6 kg |
| Width | 54.6 cm |
