Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Buffer size | 128 KB |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Connectivity technology | Wired |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 280 mm |
| Energy Star certified | No |
| Height | 203 mm |
| Maximum number of copies | 7 copies |
| Maximum print speed | 480 cps |
| Maximum resolution | 360 x 360 DPI |
| Mean time between failures | 10000 h |
| Needles | 24 |
| Noise Level | 54 dB |
| Package depth | 450 mm |
| Package Height | 365 mm |
| Package width | 260 mm |
| Page description languages | Epson ESC/P2,PPDS |
| Pallet height | 2.23 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Power consumption | 64 W |
| Print head life | 400 million characters |
| Print technology | Dot Matrix |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 32 pc(s) |
| Standard interfaces | Parallel,RS-232,USB 2.0 |
| Weight | 8.2 kg |
| Width | 384 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 7,Windows 8,Windows Vista,Windows XP Home,Windows XP Home x64 |
