Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Auto-redialing | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Bundled software | Epson Scan, PC-Fax |
| Card reader integrated | No |
| Colour display | No |
| Compatible memory cards | MMC Mobile,MMC+,MMCmicro,MicroSDHC,MicroSDXC,MiniSD,MiniSDHC,SD,SDHC,SDXC |
| Copying | Color copying |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 360 mm |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 5.59 cm (2.2") |
| Drivers included | Yes |
| Duplex | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10,C6,DL |
| Ethernet LAN | No |
| Fax Memory | 100 pages |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Faxing | Color faxing |
| Height | 230 mm |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Management protocols | SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, APIPA, DDNS, mDNS, SNTP, SLP, WSD, LLTD, Ping |
| Market positioning | Home & Office |
| Maximum duty cycle | 3000 pages per month |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Epson Remote Print,Google Cloud Print |
| Modem Speed | 33.6 Kbit/s |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Package depth | 490 mm |
| Package Height | 300 mm |
| Package width | 435 mm |
| Page description languages | ESC/P-R |
| Pallet height | 188.2 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Bond paper,Plain paper |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18 cm |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 24 pc(s) |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | PC |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Scanning | Color scanning |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,SNMP,WPA-PSK |
| Sound power level (standby) | 49 dB |
| Standard interfaces | USB 2.0,Wireless LAN |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Total output capacity | 30 sheets |
| Touchscreen | No |
| USB port | Yes |
| Weight | 6.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 425 mm |
