Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Auto-redialing | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Bundled software | Epson Easy Photo Print, Epson Fax Utility, Epson Print CD |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Copying | Color copying |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 339 mm |
| Digital sender | No |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 10.9 cm (4.29") |
| Drivers included | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10,C6,DL |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fax Memory | 180 pages |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Faxing | Color faxing |
| Height | 191 mm |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Market positioning | Home & Office |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Google Cloud Print |
| Modem Speed | 33.6 Kbit/s |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Number of print cartridges | 6 |
| Optical scanning resolution | 4800 х 4800 |
| Package depth | 480 mm |
| Package Height | 425 mm |
| Package width | 260 mm |
| Pallet height | 57.5 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper input type | Paper tray,Sheetfed |
| Paper tray media types | Photo paper,Plain paper |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18 cm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Light cyan,Light magenta,Magenta,Yellow |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 26 pc(s) |
| Scan technology | CIS |
| Scanning | Color scanning |
| Security algorithms | 128-bit WEP,64-bit WEP,WPA-PSK |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Total number of input trays | 2 |
| USB port | Yes |
| Weight | 8.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 390 mm |
