Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Audio | Intel HD Audio via HDMI, supporting multi-channel digital audio |
|---|---|
| Blu-Ray Writer | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Card reader | No |
| Case colour | Black |
| Case type | Mini PC |
| CPU Family | Intel Core m3 |
| CPU Speed | 0.9 GHz |
| Device interface | USB |
| Displayport connection | No |
| DVI connection | No |
| Form factor | USB Stick |
| Graphics adapter | Intel® HD Graphics |
| Graphics chipset | Intel HD 515 |
| Graphics form factor | Integrated |
| HDD Type | SSD |
| HDMI output | Yes |
| HDMI Port | 1 x HDMI 1.4b |
| HDMI version | 1.4b |
| Integrated Wi-Fi | Intel Wireless-AC 8260 (Dual-Band 802.11ac) + Bluetooth 4.2 |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology | VT-d,VT-x |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® High Definition Audio | No |
| Intel® Small Business Advantage | Yes |
| Intel® vPro™ Technology | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Keyboard & mouse included | No |
| Memory bandwidth maximum. | 29.8 GB/s |
| Memory Bus Speed | 1866 MHz |
| Memory channels | Dual |
| Memory size | 4096 MB |
| Memory types | LPDDR3-1866 |
| Mobile broadband | WiFi only |
| Operating system | None |
| Operating system installed | No |
| Power requirements | Power cable 5 V / 4 A wall-mount AC-DC power adapter with two USB 3.0 Type-A ports |
| Power source | AC adapter |
| Processor boost frequency | 2.2 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Processor model | m3-6Y30 |
| Processor number | 6Y30 |
| Removable memory card slot | MicroSDXC with UHS-I support |
| RF Standard | E7220 |
| Secure digital | Supported: MicroSDXC with UHS-I support |
| Security | TPM 2.0 |
| Socket | Soldered-down BGA |
| Status | Launched |
| USB 2.0 / USB3.0 | No |
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Support | USB3.0 |
| VESA Mountable | No |
| VGA connection | No |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WiFi Type | 802.11ac |
