Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
79.37 GBP
200.94 EUR
24-10-2024 11:57:46
106.82 GBP
200.94 EUR
12-12-2024 13:48:19
159.28 GBP
200.94 EUR
07-03-2025 06:19:56
200.94 GBP
200.94 EUR
09-09-2025 08:58:46
| Architecture | Comet Lake |
|---|---|
| Cache | 6 MB |
| Cooler | Yes |
| Core frequency | 3.60GHz |
| CPU Brand | Intel |
| CPU Cores | Quad Core |
| CPU Family | Intel Core i3 |
| CPU Socket | Socket 1200 |
| CPU Speed | 3.6 GHz |
| CPU Threads | 8 |
| Dimensions | 23 x 39 x 40cm (W x H x D) |
| DirectX support | 12 |
| Form factor | CPU |
| Graphics chipset | Intel UHD 630 |
| Lithography | 14nm |
| Memory | DDR4-2666 |
| Number of cores | 4 |
| Packaging | OEM * |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| Processor number | 10100 |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| TDP | 65W |
| Turbo speed | 4.3 GHz |
