Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
115.16 GBP
232.20 EUR
30-04-2026 11:18:19
232.20 GBP
232.20 EUR
29-04-2026 19:42:58
| Bus Type | DMI4 |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
| Execution units | 24 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Graphics output | eDP 1.4b, DP 1.4a, HDMI 2.1 |
| Harmonized System HS code | 8542310001 |
| Intel® Speed Shift Technology | Y |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2 |
| Launch date | Q1''23 |
| Lithography | Intel 7 |
| Market segment | Desktop |
| Maximum CPU configuration | 1 |
| Maximum internal memory | 131072 MB |
| Maximum PCI Express lanes | 20 |
| Memory bandwidth maximum. | 76.8 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Package type | Retail box |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Raptor Lake |
| Processor generation | Intel Core i3-13xxx |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 730 |
| Processor model | i3-13100 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor threads | 8 |
| Speed | 3.4GHz |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Tjunction | 100 °C |
