Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
1084.20 GBP
1084.20 GBP
07-04-2024 20:13:01
| Component for | PC |
|---|---|
| Drive capacity | 480 GB |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | No |
| Hardware encryption | Yes |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Launch date | Q4'17 |
| Market segment | MBL |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Non-operating shock | 50 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| NVMe | Yes |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Power consumption (read) | 14 W |
| Product family | Enthusiast SSDs |
| Product series | Intel® Optane™ SSD 900P Series |
| Read latency | 10 µs |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| SSD ARK ID | 123626 |
| SSD form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| Status | Launched |
| Weight | 230 g |
