Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Bluetooth version | 4.0 |
| Cables included | HDMI |
| Compatible operating systems | Windows 10, 32-bit*, Windows 8.1, 32-bit* |
| DC input voltage | 5 DC |
| Depth | 12 mm |
| Device interface | USB |
| Embedded options available | No |
| Graphics adapter | Intel® HD Graphics |
| Graphics output | HDMI 1.4a |
| Height | 103 mm |
| Intel 64 | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Internal memory type | DDR3L |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Memory channels | Single-channel |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Operating system installed | Windows 10 |
| Processor boost frequency | 1.83 GHz |
| Processor cache | 2 MB |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 1.33 GHz |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor model | Z3735F |
| Product Type | Desktop Board |
| Status | Discontinued |
| Storage media type | Flash |
| USB Version | 2.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 37 mm |
