Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 3G | Yes |
|---|---|
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 3G standards | WCDMA |
| 4G | Yes |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1800,2100,2600 MHz |
| 4g standard | LTE |
| 64-bit computing | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Assisted GPS | Yes |
| Audio formats supported | AAC,FLAC,M4A,MP3,WAV,WMA |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Calculator | Yes |
| Camera | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black |
| Colour support | 16 million colours |
| Colours | Silver, black (keyboard) |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous video playback time | 9 h |
| CPU | Intel Core m3 (7th Gen) 7Y30 / 1 GHz |
| Depth | 8.9 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display Diagonal | 26.9 cm (10.6") |
| Display diagonal | 10.6" |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display technology | TFT |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 5 MP |
| Glonass | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS satellite | Yes |
| GPS Support | Yes |
| Graphics processor | Intel HD Graphics 615 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 179.1 mm |
| Image Aspect Ratio | 3:2 |
| Image sensor type | CMOS |
| Included accessories | Power adapter, keyboard, S Pen, keyboard case |
| Integrated options | Accelerometer, ambient light sensor, hall sensor |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal storage capacity | 65536 MB |
| Main storage | 64 GB SSD - (eMMC) |
| Maximum memory card size | 262144 MB |
| Maximum Turbo Speed | 2.6 GHz |
| Memory card reader | Yes (microSDXC) |
| Mobile High-Definition Link | No |
| Mobile network connection | Yes |
| Near field communication | No |
| Number of cores | Dual-Core |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Phone Book | Yes |
| Platform | Windows |
| Processor cores | 2 |
| Receiver | GPS/GLONASS |
| Resolution | 1920x1280 |
| Sim card type | NanoSIM |
| Speed | 1866 MHz |
| Storage media | Flash |
| Technology | LPDDR3 SDRAM |
| Touchscreen | Yes |
| USB 3.0 Type-C | 1 |
| Video call | Yes |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video formats supported | 3GP,ASF,AVI,M4V,MKV,MP4,WMV |
| Video playback | Yes |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080 p |
| Video resolutions | 2560x1440 |
| Voice call | Yes |
| Weight | 650 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Widescreen | Yes |
| Width | 261.2 mm |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
