Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 3G | No |
|---|---|
| 4G | No |
| Accelerometer | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, Mid, MIDI, MP3, MP4, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, WMA, XMF |
| Auto focus | Yes |
| Average latency | 4.16 ms |
| Backlight | No |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Browsing time Wi-Fi | 11 h |
| Buffer size (Drive device) | 128 MB |
| Built-in flash | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Bytes per sector | 4096 |
| Cable length | 1.4 m |
| Card reader integrated | Yes |
| CAS Latency | 15 |
| Colour | White |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink page yield | 6000 pages |
| Colour ink volume | 69 ml |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Component for | NAS |
| Connectivity technology | Wired |
| Continuous audio playback time | 100 h |
| Continuous video playback time | 9 h |
| Depth | 8.7 mm |
| Device interface | USB |
| Device type | Mini tablet |
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display technology | TFT |
| Yes | |
| Form factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 2 MP |
| GLONASS | Yes |
| GPS satellite | Yes |
| Hard drive interface | Serial ATA III |
| Hard drive interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hard drive size | 3.5" |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Headphone out | Yes |
| Height | 26.1 mm |
| Image formats supported | BMP,JPG,PNG |
| Input voltage | 5, 12 |
| Intel Extreme Memory Profile XMP | Yes |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal storage capacity | 8 GB |
| Keyboard dimensions | 120 x 285 x 15 mm |
| Keyboard form factor | Mini |
| Keyboard language | Spanish |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard weight | 280 g |
| LED backlight | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Master carton height | 18 cm |
| Master carton length | 54 cm |
| Master carton width | 32 cm |
| Material | Plastic |
| Maximum memory card size | 200 GB |
| Mean time between failures | 2000000 h |
| Memory channels | Dual/Quad |
| Memory clock speed | 3000 MHz |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory layout | 4 x 8 GB |
| Memory voltage | 1.35 V |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Mobile device type | Mobile computer |
| Mouse included | No |
| Non-operating shock | 250 G |
| Non-operating vibration | 5 G |
| Numeric keypad | No |
| Operating relative humidity | 10 - 90% |
| Operating shock | 70 G |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 5.1 |
| Package type | Box |
| Pallet height | 192.7 cm |
| Pallet length | 101.6 cm |
| Pallet width | 121.9 cm |
| Personal info management | Alarm clock, Calculator, Calendar, Notes |
| Plug and play | Yes |
| Position location | Yes |
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Cyan |
| Purpose | Universal |
| Quantity per master carton | 20 pc(s) |
| Rear camera | Yes |
| Storage media | Flash |
| Storage relative humidity | 0 - 100% |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11n |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video formats supported | 3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Weight | 283 g |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 108.8 mm |
| Windows keys | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Wrist rest | No |
